Kredyt hipoteczny we frankach – jak odzyskać pieniądze od banku?

Kredyt hipoteczny we frankach przez lata był zmorą wielu kredytobiorców, jak jest teraz? Tysiące Frankowiczów uzyskało już od banków zwrot olbrzymich kwot w związku z tym, że przez lata nadpłacali swoje raty na skutek stosowania przez banki wadliwych mechanizmów waloryzacyjnych. Przetarli oni szlak dla innych kredytobiorców, którzy zastanawiają się co trzeba zrobić przed złożeniem pozwu. Nie należy obawiać się, że proces przygotowań do wejścia na ścieżkę sądową będzie żmudny i długotrwały. Z dobrą kancelarią frankową można przebrnąć przez niego szybko i bezproblemowo, podobnie jak przez proces sądowy. Odzyskać od banku nadpłacone sumy mogą zarówno osoby spłacające nadal raty, jak i posiadacze kredytów spłaconych w całości. Zobacz, co konkretnie trzeba zrobić, aby dostać od banku zwrot bezprawnie pobranych kwot przez banki.

3 najważniejsze kroki do odzyskania pieniędzy od banku.

  1. Wybierz odpowiednią kancelarię frankową.
    Niezależnie od tego, czy sprawa dotyczy kredytu aktywnego, czy kredytu spłaconego w całości, pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej kancelarii do obsługi swojej sprawy, bo bez wsparcia dobrego prawnika wygranie procesu z bankiem jest raczej niemożliwe. Dobre kancelarie oferują również gwarancję zwrotu pieniędzy. Oznacza to, że nie poniesiesz żadnego ryzyka.
  2. Zgromadź niezbędną dokumentację.
    Zadaniem kredytobiorców jest tylko zgromadzenie niezbędnej do złożenia pozwu dokumentacji, takiej jak umowa kredytowa wraz z załącznikami, ewentualne aneksy oraz regulamin kredytowania, a także zaświadczenia z banku o historii spłat kredytu.
  3. Resztę załatwi za Ciebie kancelaria frankowa.
    Pozostałe czynności wykonuje w imieniu kredytobiorcy kancelaria frankowa, która zastępuje go w trakcie całego procesu sądowego. Po prawomocnym korzystnym wyroku bank musi zwrócić na rachunek kredytobiorcy bezprawnie pobrane środki.

Kredyt hipoteczny we frankach – jak wygląda cały proces?

1. Analiza umowy

Przed podjęciem decyzji o pozwaniu banku  konieczna jest analiza umowy kredytowej pod kątem występowania w niej klauzul abuzywnych, które są podstawą każdego pozwu frankowego. Dobrą praktyką jest również przeprowadzenie dodatkowej weryfikacji przez analityka finansowego. Dobre kancelarie korzystają z tego typu analiz, aby mieć pewność , że podejmując się Twojej sprawy wygrają. Dzięki takiemu podejściu mogą oferować gwarancję zwrotu pieniędzy. 

Kancelarie oferują bezpłatną analizę umowy pod kątem szans procesowych wraz z wyceną kosztów poprowadzenia sprawy przeciwko bankowi. Wymaga to też podania okoliczności związanych z zaciągnięciem i wykorzystaniem kredytu, takich jak prowadzenie działalności gospodarczej lub wynajmowanie nieruchomości. Jest to ważne dla ustalenia, czy kredytobiorcy przysługuje status konsumenta. Kancelarie wyliczają również dokładną kwotę roszczeń wobec banku.

2. Ustalanie kwoty zwrotu pieniędzy

Możesz to zrobić sam lub przy pomocy doradcy. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy dedykowanych do tego specjalistów. Samodzielnie można również oszacować przybliżoną kwotę korzyści z wyroku unieważniającego umowę kredytową lub odfrankowującego kredyt.

Tutaj możesz sprawdzić przybliżoną kwotę jaka należy Ci się od banku:  link do kalkulatora.

Chociaż narzędzia takie jak Kalkulator Frankowicza (link) mogą być pomocne przy podejmowaniu decyzji o pozwaniu banku, trzeba jednak wiedzieć, że procesu z bankiem nie da się wygrać bez wsparcia kancelarii. Najlepsze kancelarie frankowe prowadzone są przez ściśle wyspecjalizowanych w sporach z bankami adwokatów lub radców prawnych i mają dziś na koncie mnóstwo wygranych spraw dotyczących kredytów we frankach. Można to łatwo zweryfikować śledząc strony internetowe poszczególnych kancelarii. Renomowane kancelarie zamieszczają np. skany wyroków, tak jak tu (link).

3. Kredyt hipoteczny we frankach – jakich dokumentów potrzebujesz?

Następnym etapem jest zgromadzenie dokumentacji niezbędnej do złożenia pozwu sądowego. Najważniejszym dokumentem jest umowa kredytowa wraz z ewentualnymi aneksami, harmonogramem spłat oraz regulaminem kredytowania. Jeżeli dokumenty zagubiły się, to nic straconego – można złożyć do banku wniosek o wydanie kopii umowy, a bank nie ma prawa tego odmówić. Do złożenia pozwu potrzebne będzie także zaświadczenie z banku o historii spłat kredytu, zawierające m.in. informacje dotyczące daty zawarcia umowy, kwoty kredytu w PLN i CHF, daty wypłaty kredytu, kursu CHF w momencie wypłaty kredytu, oprocentowania, dat spłat i wysokości rat kapitałowych i odsetkowych. Nie musisz się martwić, doradcy wszystko dokładnie Ci wytłumaczą i pokażą krok po kroku, co będzie niezbędne i skąd możesz pozyskać dokumenty.

Jeżeli chcesz powierzyć swoją sprawę dobrej kancelarii – napisz do nas. Mamy 100% skuteczności – nigdy nie przegraliśmy, żadnej sprawy. Prowadzimy Twoją sprawę, aż do momentu otrzymania przelewu środków od banku –  gwarantujemy to umową. Kliknij w … i ciesz się pieniędzmi na koncie szybciej niż myślisz. 

4. Złożenie pozwu

Kancelarie frankowe przygotowują pozwy wraz z wnioskiem o wstrzymanie spłaty rat na czas trwania procesu (jeśli kredyt jest nadal aktywny). Do niedawna rekomendowano składanie takiego wniosku tylko w przypadku, gdy spłacona suma przewyższała nominalną wartość kredytu. Po ostatnim wyroku TSUE (sprawa C-287/22) każdy Frankowicz ma  prawo ubiegać się o taką formę zabezpieczenia roszczeń.

5. Proces sądowy

Następnie przystępujemy do procesu sądowego, który na ogół przebiega w dwóch instancjach, ponieważ banki przegrywające około 97% spraw wnoszą apelacje od niekorzystnych dla siebie wyroków sądów I instancji. Podczas trwania procesu kredytobiorca może być wezwany do udziału w 1 rozprawie celem przesłuchania go na temat zaciągnięcia kredytu. Coraz częściej jednak sądy odbierają zeznania na piśmie lub wydają wyroki jedynie na podstawie treści umowy kredytowej. Nawet jeśli sąd zdecyduje o przesłuchaniu kredytobiorcy, nie ma powodów do obaw, ponieważ kancelarie frankowe przygotowują swoich klientów do udziału w rozprawie i potrafią przewidzieć pytania ze strony sędziego lub pełnomocnika banku.

6. Prawomocny wyrok

Na tym praktycznie kończy się osobisty udział w procesie frankowym, ponieważ resztę czynności prowadzi kancelaria w imieniu Frankowicza. Trzeba zatem czekać na prawomocny wyrok unieważniający umowę. Sądy najczęściej wydają korzystne wyroki na rzecz Frankowiczów i orzekają zwrot nadpłaconych rat zarówno w PLN, jak i w CHF (jeśli były spłacone w tej walucie) wraz z odsetkami za opóźnienie. Po prawomocnym wyroku bank musi przelać na konto kredytobiorcy zasądzone kwoty jako zwrot nieprawnie pobranych świadczeń. Banki zazwyczaj dokonują tego szybko, aby uniknąć wszczęcia egzekucji komorniczej. Sprawdź wyroki sądowe – link

7. Kredyt hipoteczny we frankach – wykreślenie hipoteki bankowej z księgi wieczystej i zwrot odszkodowań.

Dzięki prawomocnemu wyrokowi kancelaria może wyegzekwować środki od banku i wyczyścić wpisy hipoteczne. Następnie bank wypłaca gotówkę i możesz zacząć cieszyć się życiem bez kredytu oraz sporymi pieniędzmi na koncie. Dostaniesz zwrot wszystkich poniesionych dotychczas odsetek i kosztów bankowych. Średnio 80 – 120 tys. przelewu od banku.

Podsumowanie

Pozew w sprawie kredytu we frankach może być skutecznym sposobem na odzyskanie nieprawnie pobranych kwot od banku. Kluczowe jest skorzystanie z usług doświadczonej kancelarii frankowej, która wesprze kredytobiorcę na każdym etapie procesu. Analiza umowy, zgromadzenie dokumentacji i odpowiednie przygotowanie do rozprawy są niezbędne dla osiągnięcia korzystnego wyroku.

Pamiętaj, że każda sprawa może się różnić, dlatego warto skonsultować się z prawnikiem, aby uzyskać indywidualne doradztwo i dopasować strategię do swojej sytuacji.

Jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami klikając przycisk „Porozmawiaj z doradcą”.

Nie czekaj! Już dziś porozmawiaj z ekspertami Lex Capital

5/5 Opinia Google