Unieważnienie umowy z WIBOR: Twoje prawa i możliwości

6,5 mln Polaków posiada kredyt oparty o zmienną stawkę WIBOR. Od 2021 roku można zaobserwować drastyczny wzrost w ratach kredytów milionów Polaków. Ostatnia podwyżka stóp procentowych miała miejsce we wrześniu 2022 roku, będąc jedenastą z kolei. Skutkiem tego ciągu działań było istotne zwiększenie głównej stopy NBP, czyli stopy referencyjnej, która skoczyła z poziomu 0,1 procenta do obecnej wartości 6,75 procent.

W tym artykule dowiesz się dlaczego wskaźnik WIBOR ma tak wielu przeciwników, omówimy niejasności wynikające z braku precyzyjnych określeń w umowach kredytu, a także wyjaśniamy, w jakim stopniu instytucje finansowe mogą manipulować tym wskaźnikiem. Przedstawimy również, jakie kroki możesz podjąć, jeśli poczujesz, że Twoje prawa jako kredytobiorcy zostały naruszone.

Zarzuty wobec WIBOR 

1. Nieadekwatność do warunków rynkowych 

Czy wskaźnik WIBOR nie jest rzetelnym odzwierciedleniem rzeczywistych źródeł oraz kosztów pozyskania kapitału na finansowanie kredytów? Przyjmuje się, że WIBOR powinien odpowiadać realnym warunkom rynkowym.  Pierwotny zamysł zakładał, że Banki będą pożyczać sobie wzajemnie pieniądze, opierając oprocentowanie tych pożyczek o wskaźnik WIBOR. Na początku faktycznie tak to wyglądało. Jednakże od 2008 roku banki zaczęły odchodzić od pożyczania pieniędzy innym bankom. 

2. Możliwość manipulacji przez banki

WIBOR jest podatny na manipulacje ze strony banków. Eksperci twierdzą, że banki mają jednostronne prawo do wpływania na kształtowanie się stawki WIBOR, co oznacza, że mogą w ten sposób wpływać na wysokość oprocentowania kredytu. 

3. Brak precyzyjnych określeń 

Ta kwestia dotyczy braku precyzyjnych określeń w umowach kredytu, które wskazywałyby na konkretny katalog okoliczności wpływających na zmianę wskaźnika WIBOR w toku wykonywania umowy. Przez to kredytobiorcy często znajdują się w niepewnej sytuacji, nie wiedząc, co dokładnie może spowodować zmianę oprocentowania ich kredytu.  

4. Naruszenie obowiązków informacyjnych 

Banki nie dostarczają kredytobiorcom adekwatnych informacji co do ryzyka zmiany stóp procentowych opartych na WIBOR. Brak pełnej transparentności w tym zakresie naraża kredytobiorców na niespodziewane zmiany w wysokości swojego zadłużenia.

Unieważnienie umowy z WIBOR – czy warto składać pozew?

Wielu ekspertów twierdzi, że banki przez lata manipulowały stawką WIBOR, co w konsekwencji doprowadziło do zwiększenia się rat kredytu. Czy Ty również nie byłeś odpowiednio poinformowany o tym, jak działa WIBOR i jak może wpłynąć na Twoje oprocentowanie? Pozew może być sposobem na odzyskanie straconych pieniędzy.

Sprawdź za darmo czy Twoja umowa kredytowa również zawierała nieuczciwe zapisy oraz wylicz swoją nową ratę w naszym kalkulatorze.

Wniesienie pozwu o WIBOR: co można zyskać?

Nieważność umowy kredytu

Istnieje możliwość wniesienia pozwu o unieważnienie umowy z WIBOR, tak jak w przypadku kredytów frankowych. Wówczas umowa kredytu traktowana jest jako niezawarta, a obie strony zwracają sobie wzajemnie otrzymane świadczenia.

Wyeliminowanie składników oprocentowania

Innym możliwym rozwiązaniem jest wyeliminowanie wszystkich składników oprocentowania. W takim scenariuszu, kredyt możesz spłacić na tych samych warunkach, ale bez odsetek.

Usunięcie stawki WIBOR

Możliwe jest także usunięcie stawki WIBOR z umowy, pozostawiając oprocentowanie oparte jedynie na stałej marży banku. W tym przypadku rata kredytu również spada.

Co możesz zyskać? Tylko jasne korzyści.

Nie znajdziesz tu rzeczy niemożliwych:

  1. Możesz odzyskać wszystkie wpłacone odsetki z tytułu WIBOR – na Twoje konto może wpłynąć nawet 190 000 zł.
  2. Masz możliwość umorzenia części przyszłych odsetek. Nie będziesz musiał płacić ogromnej części kredytu, która wynika z tytułu WIBOR.
  3. Bezpieczeństwo. Stała rata wolna od manipulacji banku.
  4. Spadek rat średnio o 50%. Pierwsze efekty mogą być widoczne jeszcze w trakcie trwania procesu.

Jeśli bank nie wyjaśnił Ci do końca, jak działa WIBOR i jaki ma wpływ na Twoje oprocentowanie, poinformuj nas o tym. Kontaktując się z nami, masz szansę odzyskać utracone pieniądze.

Nie czekaj! Już dziś porozmawiaj z ekspertami Lex Capital

5/5 Opinia Google