Wyrok TSUE: Sukces dla Frankowiczów?

Po długich miesiącach oczekiwania, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) podjął decyzję, na którą czekali wszyscy frankowicze. TSUE oficjalnie ogłosił, iż banki od tego momentu nie mają prawa domagać się od kredytobiorców wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Wyrok ten jest niezwykle korzystny dla frankowiczów, ponieważ jednoznacznie zamyka bankom drogę do ewentualnych roszczeń w przyszłości.

Na spotkaniu TSUE 15 czerwca ogłoszono również, że banki nie powinny odrzucać wniosków o zabezpieczenie roszczeń konsumentów poprzez zawieszenie wykonania umowy na czas trwania postępowania, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że umowa zostanie uznana za nieważną. To przełomowe orzeczenie ma ogromne znaczenie dla spraw dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich.

Frankowicze Triumfują w Trybunale Sprawiedliwości – podsumowanie wyroku

Pierwszy z wyroków dotyczył sporu pomiędzy Bankiem Millennium i Arkadiuszem Szcześniakiem, prezesem Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu. Krajowy sąd stwierdził, że umowa kredytu frankowego może być nieważna, a banki nie mają prawa dochodzić od kredytobiorców dodatkowych świadczeń.

TSUE postanowił, że w przypadku uznania, że umowa kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich jest nieważna w całości, banki nie mają prawa domagać się od kredytobiorców rekompensaty wykraczającej poza zwrot kapitału wypłaconego z tytułu wykonania tej umowy. 

Celem TSUE pełna Ochrona Konsumentów

Trybunał Sprawiedliwości UE podkreślił, że celem dyrektywy 93/13 jest zapewnienie kredytobiorcom pełnej ochrony przed stosowaniem nieuczciwych warunków umownych. Zgodnie z tym, jeżeli warunek umowy jest uznany za nieuczciwy, konsument powinien wrócić do sytuacji prawnej i faktycznej, w jakiej znajdowałby się, gdyby nie doszło do naruszenia.

Banki oczywiście wysyłają masowo propozycje ugody, w obawie przed następną falą nowych rozpraw sądowych. Dostałeś propozycję ugody od banku? Dzięki takim narzędziom jak kalkulator frankowy (link) możesz zupełnie za darmo sprawdzić ile pieniędzy Ci się należy.

Skutki dla frankowiczów i banków po wyroku TSUE

Konsekwencje wyroku są dość poważne dla banków, ponieważ mogą one spodziewają się zwiększonej liczby pozwów od kredytobiorców. Frankowicze nie muszą obawiać się, że banki będą dochodzić od nich dodatkowych świadczeń, a szanse na unieważnienie umowy są niebagatelnie wysokie. Po ogłoszeniu wyroku wielu kredytobiorców, którzy do tej pory byli sceptycznie nastawieni lub niepewni swoich szans masowo zaczęły zgłaszać się dobrych kancelarii. Wzmożony ruch można zaobserwować już od początku czerwca. Jeżeli jeszcze zastanawiasz się czy warto, możesz spojrzeć na liczby, które mówią same za siebie:

  • Liczba wyroków korzystnych dla kredytobiorców w 2022 roku wzrosła do 97%.
  • Cały rok 2022 przyniósł 9,6 tys. wygranych spraw sądowych.
  • Banki wypłacają masowo odsetki kredytobiorcom, którzy dostają średnio od 80 do 120 tysięcy złotych gotówki na swoje konto.

Kolejne sukcesy dla Frankowiczów – Getin Noble Bank

15 czerwca 2023 roku, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał korzystny dla frankowiczów wyrok w sporze z Getin Noble Bank S.A. (sygn. akt C-287/22). Sprawa dotyczyła możliwości zawieszenia spłaty rat, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo uznania umowy kredytowej za nieważną. Trybunał uznał, że sąd nie powinien oddalać wniosku o zabezpieczenie, jeśli istnieje ryzyko nieważności umowy. Wyrok ten ma kluczowe znaczenie dla wszystkich kredytobiorców CHF, szczególnie klientów Getin Noble Banku, biorąc pod uwagę jego problemy finansowe. Wyrok ten daje jasny sygnał, że warto skorzystać z możliwości, jakie oferuje prawo.

Miałeś lub masz kredyt zaciągnięty w Getin Noble Bank? Najwyższy czas, aby bank zwrócił Ci Twoje pieniądze.

Sprawdź jakie wyroki osiągali inni poszkodowani: wyroki Gettin.

Nie czekaj! Już dziś porozmawiaj z ekspertami Lex Capital

5/5 Opinia Google